Kategoriler

KARTUŞ NEDİR - SIK SORULAN SORULAR

Kartuş nedir?

 

 

Birçok anlama gelen "kartuş" kelimesi püskürtmeli yazıcılar söz konusu olduğunda içinde mürekkep barındıran tank-hazne anlamına gelir. Püskürtmeli yazıcılar kağıda püskürteceği mürekkebi kartuştan temin eder. Mürekkep kartuşları temel olarak mürekkep havuzcuğundan, filtreden ve tahliye deliğinden oluşur. Bazı kartuşlar mürekkebi tutabilmek için süngere ihtiyaç duyarken bazı kartuşlar süngersiz olarak çalışmaktadır. Kartuşları birbirinden ayıran bir diğer özellik de yapılarında püskürtme ağzı bulundurup bulundurmadığıdır. Metal bir plaka olarak görünen püskürtme ağzı kartuşun mürekkep tahliye kısmında bulunur ve kartuşun mürekkep havuzcuğundan alınan mürekkebi yazıcıdan gelen sinyaller doğrultusunda kağıda püskürtür. Bu sinyaller püskürtme ağzında ani ısı değişimlerine neden olur ve yüzeyde bekleyen mürekkebin minik patlamalarla sıçramasını sağlar. Eğer püskürtme ağzıda yeterli miktarda mürekkep bulunmuyorsa ya da gereğinden fazla ise ve birikme yapıyorsa püskürtme işlemi istenildiği gibi olmaz; dolayısıyla kalite sorunlarına neden olur. Özetle; yazıcı kartuşları mürekkep püskürtme ağzına tam olarak nüfuz edecek şekilde sadece yeterli miktarda doldurulmalıdır.

Püskürtme ağzı kendi üzerinde olmayan kartuşlar sadece mürekkep deposu olarak işlev görür ve baskı kalitesi üzerinde etken değildir. Püskürtme işlemini yazıcının içindeki hareketli püskürtme kafası yapar. Püskürtme kafası kartuşa tümleşik olmayan bu tür yazıcı modellerinde hareketli püskürtme kafası yedek parça anlamında yüksek maliyetlidir fakat bu durum kartuş maliyetlerini düşürdüğünden bu tip yazıcıların kartuşları daha ekonomik fiyatlara sunulabilmektedir. Yine de üreticilerin satış politikasının her zaman bu mantıkla uyuşmadığını unutmamak gerekir. Püskürtme kafası kendi üzerinde olan yazıcılar 2 farklı püskürtme teknolojisi kullanırlar; termal püskürtme (HP, Canon, Lexmark, Brother) ve soğuk püskürtme (Epson-Micro Piezzo)... Termal püskürtme ağızları yüzeydeki mürekkebi ani sıcaklık değişimleriyle ve patlamalarla fırlatırken micro piezzo teknolojisinde mürekkebi ani titreşimlerle fırlatan bir kristal bulunur. Genelde kristalin titreşimiyle kağıda fırlatma tekniği daha güzel sonuçlar verse de termal püskürtme konusunda da zaman içinde iyileştirmeler yapıldığından iki teknik arasında büyük farklar kalmamıştır. Örneğin; Canon'un bazı 9600dpi çözünürlüklü termal püskürtmeli yazıcıları gayet başarılı çıktılar vermektedir.

Günümüzde çoğu kartuş elektronik bir sayaç gibi çalışan çiplere sahiptir. Bu çiplerin işlevi alınan çıktı tipine ve sayısına göre yazıcıya tahmini mürekkep seviyesini bildirmektir. Böylece kartuşu mürekkepsiz kullanarak püskürtme kafasına zarar verme ihtimali ortadan kaldırılmakta ve yarıda kalan baskı kartuş değişimiyle tamamlanabilmektedir. Bunlar kartuş çipinin olumlu yönleri olsa da birçok üretici kartuşlardaki çipi aynı zamanda kartuş dolumunu zorlaştırıcı bir faktör olarak da kullanmaktadır. Bütün üreticiler tükenmiş olarak algılanan kartuşun değiştirilmesini tavsiye ederken yine de bazıları boş kartuşun kullanılmasına basit yöntemlerden sonra izin vermektedir. Örneğin; HP ya da Canon kartuşların çoğu yazıcı tarafından boş olarak algılansa dahi tekrar tekrar doldurulup kullanılmaktadır. Bu tekrar dolumlarda yazıcı kartuşu boş olarak algılamaya devam etmektedir. Epson ise kartuş dolumunu engellemek için bu tür bir seçeneği kesinlikle kullanıcılarına sunmamaktadır. Kartuş dolumunu engellemek ve her yeni yazıcı modelinde ayrı bir zorluk yaratmak en ihtiraslı çabasıdır. Epson kartuşların orijinal kartuş çipleri bir dönem özel resetleyicilerle tekrar dolu gibi kullanılsa da son dönemde Epson kırılması çok zor bir algoritma geliştirerek bunu yeni 9 noktalı çiplerinde uygulamaya başlamıştır. Neyse ki bu konuda çözüm olarak devreye girmiştir. Kolay dolum kartuşları kendi kendilerini resetleme yetisine sahip olduğundan Epson yazıcılarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Kartuşlar mürekkep püskürtmeli yazıcılarda genel olarak 2 adet bulunur. Biri siyah, diğeri renkli olarak tanımlanan 2 adet kartuş olmasına rağmen toplamda 4 ana CMYK rengin elde edilmesinin sebebi renkli kartuşun içerisinde 3 ayrı renk haznesi bulunmasıdır. 2 kartuşlu yazıcı modellerinde renkli kartuşlar içlerinde Cyan(mavi), Magenta(kırmızı) ve Yellow(sarı) rengi barındırırlar. Bu tür renkli kartuşlarda 3 renk için yanyana 3 püskürtme ağzı bulunur ve tek bir metal plaka üzerindedirler. Birçok yazıcı modelinde ise her renk için ayrı kartuşlar kullanılabilmektedir. Yani 4 renk için 2 kartuş yerine 4 ayrı kartuş kullanılabilir. Her renk için ayrı üretilen bu tür kartuşların çoğunda püskürtme ağzı bulunmamaktadır. Daha gelişmiş baskı yapan yazıcılar 6 ila 12 adet kartuşa sahip olabilmektedir. Fazla kartuş fazla renk seçeneği anlamına geldiğinden çıktılar dijital dosyanın gerçek görüntüsüne daha da yakın olmaktadır. 

KARTUŞ DOLUMU İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

SIK SORULAN  SORULAR

Kartuş dolumu nedir ?

Kartuş Dolumu, bir bakıma boş olan kartuşunuzun doldurularak yeniden kullanıma kazandırılmasıdır.

Kartuşu nasıl doldururum ?

Kartuş dolumu çok basit ve fazla zaman almayan bir işlemdir.Dolum seti ile birlikte, nasıl dolum yapacağınıza ilişkin bilgiler,çıktı olarak verilecektir.

Doldurduğum kartuş iyi performans verir mi ?

Evet doldurulan kartuşlardan çok iyi verim alınmaktadır.

Kartuşumu kaç sefer doldurabilirim ?

Bu durum, kartuşun kullanım koşullarına ve durumuna göre değişiklik gösterir.Kartuşunuz bozulana kadar dolum yapabilirsiniz.Daha sonra yeni kartuş almak zorundasınız.

Kartuşumu ne zaman doldurmalıyım ?

Mürekkep yazıcılar, mürekkepi ısıtarak kağıdın üzerine püskürtürler.Mürekkebi ısıtan rezistanstır ve yine rezistansı soğutanda mürekkeptir.Eğer hiç mürekkep yoksa rezistans aşırı ısınır ve bozulur.Bu yüzden kartuşunuzda mürekkep azalmışsa dolum zamanı gelmiş demektir.Her zaman kartusunuzu tam olarak bitmeden ve kurumaya başlamadan önce doldurun.Aksi halde kartuşunuzun ömrü azalır ya da sona erer.

Kartuşumun bittiğini nasıl anlarım ?

Aldığınız çıktılarda görülen boş sayfalar ya da silik ve çizik görüntüler kartuşun bittiğine işarettir.Bazı kartuşlarda dıştan baktığınızda içerideki mürekkebi görebilirsiniz.Yazıcı driverını kullanarak, mürekkep seviyelerini öğrenebilir ya da test sayfası çıktısı alarak hangi rengin bitmiş olduğunu anlayabilirsiniz.

Kartuşu nasıl muhafaza etmeliyim ?

Mürekkep çıkış kısmına (bakır kesim) elle dokunmayın.Kartus uzun süre kullanılmazsa, içerisindeki mürekkep kurur ve tıkanıklığa neden olur.Bu yüzden dolum yapılsa dahi alınan çıktıda görüntü kaybı oluşucaktır.

Yazıcıdan haftada en az bir kez siyah ve renkli çıktı alınması gerekmektedir.

Belli bir süre kullanılamayacak olan kartuşların mürekkep çıkış kısımları, özel kartuş bantıyla kapatılmalıdır.


Mürekkep kalitesi çok önemli mi ?

Mürekkep kalitesi performansta önemli bir faktördür.Her dolum mürekkebi aynı kalitede değildir.Kalitesiz mürekkep, baskı başlığında tıkanmaya ve bozulmaya neden olabilir.Mürekkebin yoğunluğu,kuruma zamanı,akışkanlığı ve değerleri OEM şartlarına yakın olmalıdır.


Dolum işleminden sonra yazıcıdan çıktı alamazsam ne yapmalıyım ?

Yazıcınızın kullanım kılavuzunda da yer alan print-head temizleme programını çalıştırın ve bir kaç sayfa çıktı alın.Eğer işe yaramazsa kartuşunuz tıkanmış demektir.


Tıkalı kartuşu nasıl açarım ?

Tıkalı kartuşu açmanın pek çok yolu vardır.Ev ortamında uygulanacak en iyi yöntem baskı kafasına sıcak su uygulamaktır.Kartuşunuzu baskı kafası (bakır kesim) aşağı gelecek şekilde sıcak suya koyun.Kartuş, sıcak suda dışarı doğru mürekkep vermeye başlar.Bir kaç dakika sonra kartuşu çıkartın ve peçeteyle temizleyin.Bu işlemi bir kaç kez tekrarlayın.

Yazıcıdan yine çıktı alamıyorsanız, kartuşunuzu baskı kafası (bakır kesim) yukarı gelecek şekilde yatırın ve mürekkep çıkış kısımına alkol damlatın.Gece boyunca bekletin.

Yazıcınızın kullanıcı kılavuzunda da yer alan temizleme çıktısını alın.Tekrar bir sonuç elde edemiyorsanız yeni bir kartuş almak durumundasınız. 


Silik ve kalitesiz görüntü alıyorsam ne yapmalıyım ?

Kartuşun mürekkep çıkış kısmını ıslak bir peçeteyle ya da bezle silin.Tekrar çıktı almaya çalışın.

Silik görüntü, dolum yaparken fazla mürekkebin kullanılmasından da kaynaklanır.Kartuştan şırıngayla bir kaç mg mürekkebi geri çekin.

Kartuşun içinde fazladan hava varsa da silik görüntü verir.Yine şırınga yardımıyla dolum yaptığınız delikten kartuşun havasını alın.


Kartuş akıtıyor ne yapmalıyım ?

Hızlı bir şekilde kartuşun doldurulması ya da şırınganın yeterince kartuşun içine sokulamaması buna neden olabilir.Kartuşunuzu yavaş bir şekilde ve kapasitesine göre doldurun.Akıtma durumlarında kartuşunuzu bir peçetenin üzerinde bekletin.Bir kaç mg fazla mürekkebi şırıngayla kartuştan geri çekin.

Kartuşun akıntısı, normal bir doluma ve aldığınız tedbirlere rağmen durmuyorsa kartuşunuz bozulmuş demektir.Yeni bir kartuş alın.


Yazıcı kartuş boş ya da bitmiş mesajı veriyorsa ne yapmalıyım ?

Mürekkep seviye göstergesi, dolum işleminden sonra düzenli bir şekilde çalışmayabilir.Bu yüzden dolum yaptıktan sonra yazıcınız, kartuşunuzu boş ya da düşük mürekkep seviyesinde gösterebilir.Bunun bir önemi yoktur.

 
MÜREKKEP KARTUŞ NASIL DOLAR ?


 

 1. Dolum kitinizi aldıktan sonra, temiz bir masa üzerinde çalışın ve yanınıza bir kaç adet peçete almayı ihmal etmeyin.

 2. Kitinizde yer alan plastik eldivenleri giyin.

 3. Boş kartuşunuzu yazıcınızdan çıkartın.

 4. Kartuşunuzu peçetenin üzerine koyun.

 5. Kitinizle beraber aldığınız dolum klavuzunu okuyun.

 6. Kartuşun üzerindeki etiketi çıkartın.

 7. Renkli kartuşlarda, hangi deliğe hangi renk mürekkebi koyacağınızı klavuzunuz yardımıyla belirleyin.

 8. Doğru rengi belirledikten sonra, iğnenize yeterli miktarda mürekkep çekin.

 9. Şırınganın iğnesini, deliğin içerisine sokun.

10. Yavaş bir şekilde mürekkebi boşaltın.

11. Delik üzerinden mürekkep gelmeye başladığı anda 1-2 mg kadar mürekkebi kartuştan geri çekerek kartuşun havasını alın.

12. Kartuşun mürekkep çıkış kısmını peçeteye bastırın.Dolum yaptığınız renklerin peçetede görünmesi gerekmektedir.Bu işlemi bir kaç kez tekrarlayın.

13. Dolum yaptığınız delikten dışarıya mürekkep akmadığından emin olun.Bu durum renk karışımına neden olabilir.
  
14. Çıkarttığınız etiketin yerine yeni etiketi yapıştırın.

15. Dolum yaptığınız kartuşu yazıcınıza yerleştirin.Asla akmakta olan kartuşları yazıcınıza yerleştirmeyin.

16. Hemen yazıcınızdan bir kaç adet renkli ve siyah çıktı alın. 

17. Yazıcızın özelliklerinde yer alan kartuş temizleme işlemlerini yazıcınıza yaptırın.

       
MÜREKKEP KARTUŞ KULLANIMI İÇİN İPUÇLARI
 
 
 
 
 
 
 LAZER TONER KULLANIMI İÇİN İPUÇLARI


DİĞER ÖNEMLİ SORULAR 

Neden orjinal ürün almayıp dolumu seçmeliyim ?

Yazıcılarınızın yeni kartuşları oldukça maliyetlidir, hatta çoğu zaman yazıcının fiyatını dahi geçebilirler.Boş toner kartuşlarınızı atmak yerine doldurtmanız çok daha mantıklı bir seçimdir.Ankara Dolum Bank (ADB) tüm lazer yazıcı tonerlerinin ve inkjet mürekkep kartuşlarının dolumlarını yüksek kalitede ürünler kullanarak profesyonelce yapmaktadır.

Her yıl 800 milyondan fazla kartuş çöpe atılmakta ve doğayı inanılmaz ölçüde kirletmektedir.Bu kartuşların doğa içerisinde yok olmaları yüzlerce yıl almaktadır.Dolum çevre kirliliğini azaltmakta ve %80 e kadar tasarruf getirmektedir.

Dolum bana ne kadar kazandırıcak ?

Ortalama olarak müşterilerimizin dolum kartuşlarını,
orjinal kartuş fiyatlarıyla karşılaştırdığımızda, her dolumda %80 e kadar tasarruf sağlamaktadırlar.Dolum hiç bir zaman yeni bir kartuş alınmayacağı anlamınada gelmemektedir.Yeni bir kartuş alınması gerektiğinde, ADB, bir çok modelde muadil kartuş ve toner seçeneklerini de müşterilerine sunar.

Dolum ürün kullanmak yazıcımı garanti dışında bırakır mı ?

Yazıcı şirketleri, müşterilerinin kendi ürünlerini kullanmadıkları zaman, yazıcılarının garanti dışında kaldığına inanmalarını istemektedirler.Ama bu doğru değildir.

Yazıcı şirketleri,garanti içerisinde yazıcılarda kullanılacak olan dolum ürünleri ya da muadil ürünleri, tavsiye etmediklerini belirtmektedirler.Bu ürünlerin kullanımları, yazıcıları garanti dışında bırakmamaktadır.Tüketiciler kanunlar tarafından korunmaktadırlar.

Yazıcı şirketleri kullanıcıları etkileyerek, kendilerinin çok pahalı olan orjinal ürünlerini satmaya çalışmaktadırlar.

Dolum Kartuşun kalitesiyle, Orjinal Kartuşun kalitesi aynı mıdır ?

Üreticiler, kartuşlarını yüksek kalite ve performans verecek şekilde üretirler.Dolum yaptığımız ürünlerden aldığımız sonuçlar kalite ve performans yönünden ayırt edilemeyecek düzeydedir.

Kaç kez dolum yaptırabilirim ?

Bir kartuşun kaç kez dolabileceğini belirleyen bir çok faktör mevcuttur.Mürekkep kartuşlar, kullanılan malzemelere ve kullanıcıların kullanım koşullarına göre bir kaç kez dolabilir.Ama en sonunda orjinal ya da muadil bir ürün almak kaçınılmazdır.

Lazer tonerlerde ise, profesyonel bir dolum ve zamanında yenilenen parçalarla onlarca kez dolum işlemi yapılabilmektedir.Bir örnek olarak verirsek, kendi tonerimiz olan Hp 1320 yazıcımızın Q5949A tonerini 50 kezden fazla doldurmuş bulunuyoruz ve halen yüksek kalitede verim alıyoruz. 

Neden bazı kartuşlar dolum olmuyor ?

Bunun bir çok nedeni mevcuttur.Lazer toner kartuşlarda her modelde dolum yapılabilirken,mürekkep kartuşlarda ise bu mümkün değildir.Bunun başlıcan nedenleri ise şunlardır :

 


Yazıcı Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Birçok insan gibi inanılmaz bir fiyata yazıcı satın alabilir ve daha sonradan sarf malzemelerinin maliyetlerini öğrendikten sonra şok olabilirsiniz.Yazıcınızın size verdiği bu maliyetler, siz yazıcıyı alırken kolayca farkedemeyebileceğiniz gizli maliyetlerdir.Bir çok kişi yeni kartuş fiyatlarını gördüklerinde büyük hayal kırıklıklarına uğramaktadır.